Fakti par Ziemassvētkiem, ko Tu nebūsi dzirdējis
Ziemassvētki neapšaubāmi ir gada ģimeniskākie un saticības un mīlestības pilnākie svētki. Katram cilvēkam šo svētku nozīme ir savādāka. Ja vēlies gūt jaunu skatījumu par šiem svētkiem, izlasi šos interesantos faktus par Ziemassvētku tradīcijām un vēsturi.
PS: Neaizmirsti laicīgi iegādāties dāvaniņas saviem mīļotajiem– talkā vari ņemt www.smaidafabrika.lv interneta veikalu!
- Norvēģu zinātnes pārstāvji ir izteikuši hipotēzi, ka brieža Rūdolfa sarkanais deguns ir radies parazītu infekcijas dēļ, viņa elpošanas sistēmā. Sākumā briedis Rūdolfs nemaz netika zīmēts ar sarkano degunu, jo tas vairāk atgādināja nelabojama alkoholiķa degunu.
- Briedi Rūdolfu sākotnēji gribēja nosaukt par Rollo vai Redžinaldu.
- Ziemassvētku veča ziemeļbrieži tiek dēvēti vīrišķos vārdos – Rūdolfs, Pērkons, Zibens, Šķaidītājs, Kupidons, Gudrinieks. Komēta, Dejotājs un Prancers, kuri arī tiek lietoti vīriešu izteiksmē, lai gan tie tulkotos kā sieviešu vārdi latviski. Patiesībā, ziemeļbriežu tēviņi decembri – janvāri met nost savus lielos žuburainos ragus, tāpēc zinātnieki mēdz apgalvot, ka patiesībā salatēva kamanas velk briežu mātītes vai kastrēti tēviņi.
- Pirmās nedabīgās Ziemassvētku eglītes izgudroja Vācijā, kur tās veidoja no zoss spalvām.
- Tradicionālās Ziemassvētku krāsas ir zaļa, sarkana un zelta. Zaļā krāsa simbolizē dzīvību un atdzimšanu, sarkanā krāsa simbolizē Jēzus Kristus asinis, bet zelta krāsa simbolizē gaismu, bagātību un labklājību simbols.
- Ziemassvētki daudziem kristīgajiem cilvēkiem simbolizē Jēzus Kristus dzimšanas dienu, taču bībelē nevienā vietā nav pieminēts, ka viņš būtu dzimis 25. decembrī. Daļa vēsturnieki uzskata, ka svētais Jēzus Kristus ir dzimis pavasarī.
- 25. decembris iespējams tika izvēlēts tāpēc, ka tas iekrita tajā pašā dienā kad seno pagānu festivāls, kura laikā slavināja lauksaimniecības dievību Saturnu. Šī festivāla laikā norisinājās liela balle, kurā tika spēlētas azartspēles un pasniegtas dāvanas.
- Zinot saistību ar pagānu svētku saknēm, reliģiskie cilvēki uzreiz šos svētkus nepieņēma. Laika posmā no 1659. līdz 1681. gadam Bostonā bija aizliegts svinēt Ziemassvētkos – tas bija pret likumu. Cilvēki tika sodīti, ja tos pieķēra svinot ziemassvētkus.
- Ziemassvētku vecīša klasiskais izskats, tika pieņemts 1804. gadā Ņujorkas Vēsturnieku biedrības sanāksmē. Pirmie šāda izskata Ziemassvētku vecīši bija no koka izgrieztas formiņas, kuras tika piestiprinātas pie zeķēm, kuras savukārt tika piepildītas ar saldumiem un bērnu rotaļlietām.
- “Klusa nakts, Svēta nakts” ir vispopulārākā oficiāli reģistrētā Ziemassvētku dziesma ar vairāk nekā 733 dažādām versijām un autortiesībām, skatoties kopš 1978. gada.
- Sena leģenda vēsta, ka dziesma “Klusa nakts, Svēta nakts” tika uzrakstīta Austrijas mūziķa Jozefa Mora iecerē, pēc viņa briesmīgās slimības, kas izraisīja iekšējo orgānu sabrukumu. Priesteris un mūziķis Jozefs uzrakstīja šo vienreizējo dziesmu atrodoties svētceļojumā.
- Patiesībā, dziesmai “Santa Claus Is Comin to Town” ir ļoti liela nozīme. Slavenais komponists Heivens Gilespijs brīdi, kad sacerēja šo dziesmu bija palicis bez darba un sēroja par tikko nomirušo brāli. Viņam tika palūgts uzrakstīt priecīgu Ziemassvētku dziesmu llaikā, kad viņš bija dziļā depresijā. Sākotnēji viņš nespēja sakopot domas, lai to paveiktu, taču tieši brāļa nāves fakts sniedza viņam iedvesmu un turpmāk Ziemassvētkos, katru reizi, skanot šai dziesmai, viņš kavējās atmiņās par brāli.
- “Patiesā mīlestība” par ko tiek dziedāts dziesmā “Twelve Days of Christmas” nav par romantisku pāri un viņu mīlestību, bet gan par mīlestību pret Dievu, ko tam sniedz katoļticīgie cilvēki. Ikviens saņem dāvanas, ja izrāda patiesu mīlestību pret Dievu, piemēram, eglītes rotājumos izmantojot divas baltas ūbeles. Divas ūbeles tiek uzskatītas kā Vecā un Jaunā derība.
- Pēc Facebook analizētajiem datiem, laiks divas nedēļas pirms Ziemassvētkiem ir iespējams populārākais laiks, kad pāri šķiras. Taču pati Ziemassvētku diena ir vismazāk zināmā diena, kad pārīši mēdz izšķirties, jo tad visapkārt valda mīlestība un ikviens vēlas parūpēties par saviem mīļajiem.
- Ir izpētīts, ka tieši Ziemassvētku brīvdienās tiek izdarīts izteikti mazāks pašnāvību skaits. Augstākie rādītāji par izdarītītajām pašnāvībām ir pavasarī.