Kā droši iepirkties internetā
Tuvojoties Ziemassvētkiem, aizvien vairāk cilvēku sāk izmantot internetveikalu, lai iepirktu rotājumus, kā arī dāvanas. Toties ne tikai iedzīvotāju, bet arī kibernoziedznieku aktivitāte internetā palielinās. Ļaundari no iedzīvotājiem izvilina maksājumu karšu datus, kā arī tos vēlāk izmanto savā labā. Pētījumi rāda, ka vismaz 35% no internetveikala klientiem ir iekļauti paaugstināta riska grupā. Ir svarīgi aizsargāt savus datus, iepērkoties internetā. Tādēļ vēlamies jums sniegt dažus padomus, kas noderēs, ja iepērkaties ar interneta palīdzību.
Kā droši iepirkties internetā?
Ja jums e-pastā ir pienākusi ziņa, kas ir aizdomīga un piedāvā negaidītus piedāvājumus, esiet piesardzīgi un neaktivizējiet nedrošus un nepazīstamus linkus. Pētījumi rāda, ka kibernoziedznieki uzdodas par pazīstamiem mazumtirgotājiem, tādā veidā jums nosūtot e-pastus ar ļoti izdevīgiem piedāvājumiem. Ja jūs neesat piesardzīgs un atverat piedāvāto saiti, tad jūsu e-pastā neapzināti tiek lejupielādēts vīruss, kuram ir iespēja uzlauzt jūsu datoru un atšifrēt jūsu failus.
Līdzīgi ir ar kuponiem un atlaižu kodiem. Ja atlaide šķiet pārmērīgi izdevīga, tad tā arī, iespējams, ir. Kodi, kas nāk no neuzticamiem un šaubīgiem avotiem ir bīstami, tos nevajadzētu kopēt, kā arī nebūtu ieteicams spiest uz to īsceļiem.
Lielāku aizsardzības sienu piedāvā kredītkartes, tādēļ, ja iespējams, izmanto kredītkarti, ne debetkarti. Tā pat arī vienas paroles izvēle ir diezgan nedroša. Nekad neizmanto vienu un to pašu paroli vairākās mājaslapās, vēl jo vairāk internetveikalos, jo, ja tiek uzlauzts viens profils, ļaundaris var uzlauzt arī vairākus. Tādēļ ieteikums ir katram profilam izmantot savu unikālo paroli. Ja ir grūti atcerēties visas paroles, tās vari uzrakstīt uz lapiņas un turēt sev tuvumā. Ja izmanto darba e-pasta adresi, lai piereģistrētos mājaslapā, tu radi nevajadzīgus draudus visam savam uzņēmumam, tādēļ atdali darbu no privātās dzīves.
Ja vēlies lejupielādēt kādas programmas savā telefonā, tad lejupielādē programmas tikai no drošiem avotiem. Pirms lejupielādē lietotni, ieteicams arī pārliecināties par atsauksmēm un cilvēku novērtējumiem.
Lai iepirktos internetā, ideālā variantā jāizveido atsevišķa e-pasta adrese. Ja izveidosi atsevišķu e-pastu, tad jebkādi e-pasti, kas nāks uz tavu personīgo e-pasta adresi saistībā ar internetveikaliem, būs nepatiesi. Šādā veidā arī būs viegli atšķirt īstu vēstuli no spama. Tā pat tava personīgā e-pasta adrese nebūs pakļauta riskam. Tieši šī ir sezona, kad ļaunprātīgi cilvēki uzdarbojas un vēlas uzpelnīties, izmantojot cilvēku lētticību. Cilvēki pakļauj savu e-pasta adresi, kā arī visu pārējo informāciju lielam riskam, klikšķinot uz aizdomīgām adresēm.
Lai paliktu drošībā, nekad nesaglabā savu kartes informāciju, kā arī citus personīgos datus vietnēs un lietotājprogrammās, kas nāk no mazumtirgotājiem. Šo datu saglabāšana var atvieglot iepirkšanās procesu, taču tas var izraisīt nevajadzīgu informācijas noplūdi citām personām.
Reģistrējoties jaunā vietnē, izpildi laukus ar personīgo informāciju un izmanto arī papildjautājumu, uz kuru atbildi zini tikai tu. Svarīgi pārliecināties, vai atbilde uz šo jautājumu nav publiski pieejama, apskatot citus tavus profilus.
Ja sekosiet šiem norādījumiem, tad jūs būsiet pasargāts no ļaunprātīgiem cilvēkiem, kā arī iepirkšanās internetā vairs nešķitīs tik ļoti nedroša.