OpenPlace.lv

Esi atvērts jaunām atklāsmēm!

darbs no majam

Kā pelnīt naudu tiešsaistē – Iespējas darbam no mājām

Darbs no mājām ir liels sapnis daudziem Latvijas iedzīvotājiem. Tas dod iespēju pašiem organizēt savu laiku, strādāt ērti no mājas, vai tas būtu agri no rīta vai vēlā vakarā. Tas ir ideāls risinājums cilvēkiem, kuri nevar vai nevēlas strādāt pilnu darba laiku birojā vai citā ārējā darbavietā.

Darbs internetā ir ļoti populārs visā pasaulē, jo tas piedāvā lielāku brīvību darba ņēmējiem un samazina izmaksas darba devējiem (piemēram, telpas izmaksas vai transporta izdevumus). Pirms 20 gadiem tāda iespēja nebija pieejama, bet šodien situācija ir pilnībā mainījusies. Gūt ienākumus internetā ir praktiski iespējams jebkuram, kam ir darba griba un entuziasms ieguldīt darbu.

Darbs internetā prasa pacietību un uzticību procesam

Darbs no mājām pie datora ir reāls iespējams arī Latvijā, un šobrīd to veic vairāki tūkstoši cilvēku. Lielākā daļa no viņiem ir profesionāļi, kas ikdienā strādā ar skaitļiem vai tekstu – grāmatveži, tulki, arhitekti, programmētāji. Šajās profesijās galvenais darba instruments ir dators, un saskarsme ar citiem cilvēkiem ir mazsvarīga. Ja jums nav kādas no minētajām kvalifikācijām, tas nenozīmē, ka viss ir zaudēts, taču jums būs jābūt pacietīgam.

Jauniem iemaņu apguves procesiem ir nepieciešams laiks, un nevajadzētu domāt, ka jūs jau pirmajās dienās vai nedēļās pelnīsiet lielas summas naudas. Lai gan dažiem tas var izdoties, būtu nepareizi likt visu uz vienu kārtu. Sākumā nosakiet mērķi – papildus darbs mājās kā papildu ienākumu avots. Sāciet strādāt un iegūstiet praktisku pieredzi. Tas ļaus jums saprast, vai izvēlētais ceļš ir pareizs un vai šāda nodarbinātības forma jums ir piemērota. Ir cilvēki, kuri ātri atklāj, ka viņiem ir nepieciešama aktīva saskarsme un personīgā komunikācija. Strādājot no mājām, kontaktu skaits ar citiem ir ierobežots, bet to var kompensēt iespēja plānot savu darba laiku un gūt praktiski neierobežotas izaugsmes iespējas.

Izprotiet savas vēlmes un prasmes

Pirms sākat strādāt, ir svarīgi izanalizēt savas stiprās un vājās puses. Valodu prasmes, it īpaši izcili latviešu valodas zināšanas, ir liels ieguvums. Ar pilnīgām latviešu valodas prasmēm atveras plašs profesiju klāsts – žurnālists, redaktors, korektors, mājas lapas teksta autors, sociālo mediju konta pārvaldnieks, teksta ievades operators, taču tas ir tikai sākums. Ja ir vismaz vidējas angļu valodas prasmes, jums ir pieejama visa pasaule. Angļu valodā runājošais tirgus ir viens no ienesīgākajiem pasaulē. Ja Latvijā ir 1,6 miljoni interneta lietotāju, angļu valodā tirgus pārsniedz vairākus miljardus lietotāju.

Ja jūsu angļu valoda nav pilnīga, varat izmantot datorā esošo angļu valodas teksta korektoru Grammarly, kas automātiski koriģē vārdus, stilu un interpunkciju. Tādējādi jūsu rakstītie teksti, kas satur gramatiskās kļūdas, kļūst lasāmāki. Mēs visi zinām, cik grūti ir lasīt latviešu valodas tekstu, ja tajā ir pat nelielas pareizrakstības kļūdas. Papildus tam, ieteicams apmeklēt angļu valodas kursus. Ja jums ir pietiekami daudz līdzekļu, varat arī apsvērt iespēju atrast kādu, kas būtu gatavs rakstīt jūsu vietā.

Novērtējiet arī savas citās prasmes – profesionālo izglītību, augstāko izglītību, hobijus, darba pieredzi un intereses. Katrā no šiem jomām jūs esat ieguvis zināšanas, kas var būt noderīgas citiem. Ir daudzveidīgi veidi, kā izmantot šīs prasmes, tāpēc jums ir jāizvēlas tas, kas vislabāk atbilst jūsu spējām un personīgajām interesēm.

Turpmāk aplūkosim 10 veidus, kā pelnīt naudu no mājām, strādājot internetā.

1. Izveidojiet savu mājaslapu

Gandrīz ikvienam, kurš vēlas strādāt no mājām, nepieciešama sava mājaslapa. Tā var tikt veidota kā blogs, vizītkarte, interneta veikals vai citā veidā. Ar savu mājaslapu jūs piesaistāt apmeklētājus, klientus un pelnāt ienākumus. Ienākumus var gūt dažādos veidos: a) reklāmu ievietošana, b) pašu precēm vai pakalpojumiem tirdzniecība, c) ziedojumu pieņemšana. Lai gan šī pēdējā iespēja nav tik populāra Latvijā, tā ir ikdienišķa naudas pelnīšanas metode Eiropā un ASV.

Lai izveidotu mājaslapu, jums būs nepieciešams domēna vārds un vieta mājaslapas uzturēšanai – hostinga pakalpojums. Ieteicams izmantot Bluehost hostinga pakalpojumu (kas ietver bezmaksas domēnu), un jūs varēsiet ar dažiem klikšķiem izveidot savu mājaslapu.

Galvenās priekšrocības:

– 24/7 klientu apkalpošana;
– bezmaksas .com, .org vai .net domēna piedāvājums (pēc 1 gada būs jāmaksā par domēna atjaunošanu, 12 dolāri);
– mājaslapas uzturēšanas maksa parasti ir 3-5 dolāri mēnesī;
– mājaslapu izveidošana uz WordPress bāzes ir vienkārša ar dažiem klikšķiem;
– mājaslapas papildināšana ir līdzīga Word dokumenta rakstīšanai;
– ir pieejami tūkstošiem bezmaksas dizainu, no kuriem izvēlēties.

Ieteikums – izvēlieties .com domēna paplašinājumu, nevis .lv. Pirmajam ir globāla darbības joma, un ar to var strādāt daudzās valodās visā pasaulē. LV domēna paplašinājums, savukārt, ir domāts tikai Latvijai, un ja jūsu tīmekļa resurss ir izvietots uz .lv domēna, Google nepiešķirs tam labu pozīciju ASV, Vācijā vai Anglijā.

Padoms – visi vārdi ar .com paplašinājumu, kas ir iekļauti angļu valodas vārdnīcā, jau ir aizņemti. Jums būs jāatrod vārdu kombinācija, jāizmaina vai jāpievieno burti, cipari vai jāizmanto skaļš latviešu valodas vārds (bez garumzīmēm un mīkstinājuma zīmēm).

Kad mājaslapa ir izveidota, jums paliks tikai to papildināt ar tekstu, fotogrāfijām, video, kontaktinformāciju un sākt reklamēt to. Jūs varat arī pievienot savus sociālo mediju profilus (Facebook, Twitter, Instagram, Draugiem) un paziņot draugiem un pazīstamiem par to. Jūs būsiet gatavi ar pilnībā darbojošu un pārdošanai gatavu mājaslapu. Starp citu, arī Karjeras Centrs LV darbojas uz WordPress platformas.

Svarīgs novērojums – Ir daudzi cilvēki, kas pamatā paļaujas uz sociālajiem tīkliem, neapzinoties, ka viņi jebkurā brīdī var zaudēt savu Facebook lapu vai profilu ar vairākiem tūkstošiem sekotāju. Sociālo tīklu resursi nepieder lietotājiem, un administrācija var mainīt noteikumus vai iespējas sazināties ar sekotājiem jebkurā brīdī. Šādas situācijas ir notikušas vairākas reizes jau Facebook ietvaros.

Pelniet naudu internetā ar video

Jūsu prasmes var tikt izpaustas vislielākajā video straumēšanas platformā pasaulē – YouTube. Bez maksas jau dažu minūšu laikā varat izveidot savu kanālu, bet pelnīšanai ar YouTube ir nepieciešams ilgs darbs pie datora, lai apstrādātu, papildinātu un augšupielādētu video failus. Lai arī kvalitatīva satura radīšana prasa laiku, ir daudz cilvēku, kam tas izdodas labi. Sākumā nav nepieciešama dārga profesionāla videokamera – pietiks ar mobilo telefonu vai vidēji lētu videokameru. Lai panāktu veiksmi, nepieciešams piedāvāt kvalitatīvu (interesantu, noderīgu vai izklaidējošu) saturu. Internets ir pilns ar vājiem un nekvalitatīviem video, tāpēc jums ir jābūt izciliem, lai izceltos no pārējās masas.

Naudu internetā ar video var pelnīt divos veidos. Pirmkārt, varat reklamēt savas preces un pakalpojumus, izmantojot video. Tas ir lielisks mārketinga instruments, kas var nodrošināt lielu klientu plūsmu. Dažādi preču pārdevēji un pakalpojumu sniedzēji (piemēram, zobārsti, masieri, sporta treneri, kafejnīcu īpašnieki, rokdarbu speciālisti, amatnieki, būvnieki, konsultanti, mājražotāji) var izveidot kvalitatīvus YouTube kanālus, sniedzot ekspertu padomus un palīdzot lietotājiem atrisināt savas problēmas. Ja jūs kļūsiet par uzticamu avotu, video palīdzēs iegūt jaunus klientus.

Otra iespēja ir radīt video, kas sasniedz lielu skatījumu skaitu, un pelnīt ar YouTube reklāmām. Lai kvalificētos YouTube partneru programmā, jūsu kanālam pēdējo 12 mēnešu laikā ir jābūt vismaz 4000 skatījumu stundām un jābūt vismaz 1000 abonentiem. Šīs prasības ir augstas, un daudz vienkāršāk būtu izmantot savus video, lai reklamētu savas vai citu uzņēmuma preces un pakalpojumus. Ir svarīgi uzsvērt, ka šis ir izdevīgs ceļš tikai tiem kanāliem, kas nodrošina saturu angļu vai citā valodā, kurā ir liela auditorija un spējīga publika.

Tomēr veidot saturu latviešu valodā un mēģināt nopelnīt internetā no YouTube reklāmām nav izdevīgi. Klikšķu maksājums ir pārāk zems, un Latvijā, tāpat kā citās pēcpadomju valstīs, cilvēki vēlas iegūt visu par maksimāli zemu cenu vai pat bez maksas.

3. Peļņas iespējas ar savām fotogrāfijām

Šodien katrs var uzskatīt sevi par fotogrāfu, bet tas vien nepietiek. Izmantojiet citu fotogrāfu darbu kā salīdzinājumu, lai noteiktu, vai jūsu bildes sasniedz līdzvērtīgu vai pat augstāku kvalitāti. Ja jūsu kvalitāte ir salīdzināma, tad, iespējams, esat gatavs kļūt par profesionālu fotogrāfu. Piemēram, kāzu fotogrāfs Latvijā var nopelnīt 300 eiro vai pat vairāk vienā dienā. Jāņem vērā arī transporta izmaksas un laiks, kas vajadzīgs fotogrāfijas apstrādei.

Labas fotogrāfijas varat pārdot arī tiešsaistē. Pirmkārt, izvietojiet tās savā mājas lapā un pēc tam reklamējiet tos dažādos forumos vai sociālajos tīklos. Otrkārt, ievietojiet tās foto bankās. Piemēram, Shutterstock ļauj ikvienam augšupielādēt savas (profesionālās) fotogrāfijas un pelnīt par katru lejupielādēto attēlu. Jo vairāk bildes augšupielādēsiet, jo lielākas būs jūsu panākumu iespējas. Lai gūtu panākumus šajā jomā, ir svarīgi saprast, ko patiesībā meklē lietotāji.

Fotogrāfijām jābūt piemērotām komerciāliem nolūkiem – tās var izmantot mājas lapās, avīzēs, žurnālos, reklāmās. Koncentrējaties uz to, kādai konkrētai mērķauditorijai attēls būs noderīgs. Arī fotogrāfijas aprakstam ir jāpievērš uzmanība, jo lietotāji atrod jūsu attēlus tieši pēc atslēgas vārdiem. Šeit nepietiek vienkārši augšupielādēt attēlus un aizmirst par tiem. Būs nepieciešams ilgstošs darbs pie datora, lai sagatavotu kvalitatīvus aprakstus un rediģētu fotogrāfijas. Ir pozitīvi, ka labākie fotogrāfi šajā sfērā spēj nopelnīt vairākus desmitus tūkstošus eiro mēnesī, taču tas galvenokārt attiecas uz profesionālām

4. Peļņas iespējas internetā ar Google reklāmām

Google ir viens no pasaules vadošajiem informācijas tehnoloģiju uzņēmumiem. Ja jums ir sava mājas lapa (kā to izveidot, skat. iepriekšējo informāciju), vismaz 20 publicēti raksti un 100 dienas laikā apmeklētāji, varat pieteikties Adsense programmai. Google partneru programmā mājas lapas īpašniekiem ir iespēja ievietot Adsense reklāmas kodu savā tīmekļa vietnē. Katram lietotājam tiks rādītas atšķirīgas reklāmas, pamatojoties uz viņu iepriekšējām darbībām. Piemēram, ja ir meklētas sporta preces vai kredītu iespējas, reklāmās tiks parādīti fitnesa klubi, trenažieri un aizdevēju piedāvājumi. Latvijā Adsense reklāmas ir redzamas gan lielajās (Delfi, Tvnet, Diena), gan mazajās mājas lapās. Lai šī programma Latvijā sniegtu ievērojamus ienākumus, ne tikai nelielu summu, nepieciešams liels apmeklētāju plūsma.

Rakstot saturu angļu valodā un rādot reklāmas ASV vai Lielbritānijā, ar līdzīgu apmeklētāju skaitu ir iespējams nopelnīt 10 un pat 100 reizes vairāk nekā Latvijā. Pieejamā informācija internetā liecina, ka dārgākie klikšķi uz Adsense reklāmām var maksāt pat 50, 100 un 300 dolārus. Protams, tik augsti maksājoši klikšķi ir retums, bet klikšķi ar vērtību no 2 līdz 5 dolāriem ārzemju mājas lapu īpašniekiem ir salīdzinoši bieži sastopami. Tas ir vēl viens iemesls, kāpēc ir izdevīgi izveidot mājas lapu ar .com domēnu un publicēt saturu angļu valodā (kā to izveidot, skat. iepriekšējo informāciju).

5. Citu preču un pakalpojumu aprakstīšana par naudu

Rietumeiropā un ASV ir ļoti populāra partnermārketinga (affiliate marketing) nozare, kas ļauj mājas lapu īpašniekiem pelnīt naudu par katru pārdoto produktu. Piemēram, pasaules vadošais tiešsaistes tirdzniecības uzņēmums Amazon piedāvā 4% līdz 10% komisiju no katras pārdotās preces vērtības. Šī ir viena no galvenajām iemeslu grupām, kas veicina Amazon lielo apgrozījumu, jo uzņēmums reklamē savas preces un pakalpojumus caur simtiem tūkstošiem partneru. Ja jums ir savs mājas lapas projekts, varat pieteikties Amazon partnera programmai.

Ir iespējams nopelnīt naudu internetā ar Amazon, taču pirms piesakāties partneru programmai, svarīgi ir iepazīties ar visiem sadarbības noteikumiem. Pat neliels noteikumu pārkāpums var novest pie konta slēgšanas, un atkārtota pieteikšanās ar to pašu vārdu var tikt aizliegta. Turklāt, ja 90 dienu laikā netiek pārdota neviena prece, jūsu konts var tikt apturēts. Tas nozīmē, ka Amazon partnerprogrammai ir jēga piesakīties tikai tad, ja jūsu mājas lapai jau ir pietiekami liela apmeklētāju plūsma. Ir jāņem vērā, ka šim e-komercijas gigantam nav oficiālas pārstāvniecības Latvijā, tāpēc nopelnīt, strādājot no mājām, ir iespējams, ja izveidojat mājas lapu, kas pieejama Vācijas, Francijas, Lielbritānijas, ASV, Kanādas, Japānas vai citu lielo un maksātspējīgo valstu pircējiem. Tas ir vēl viens iemesls izvēlēties .com domēnu mājas lapai. Kad jūsu apmeklētāju skaits sasniedz vismaz vairākus simtus nedēļā, varat riskēt un pieteikties Amazon programmai.

Papildus tam, ir daudz citu partnerprogrammu, kas ļauj reklamēt citu tirgotāju preces un pakalpojumus. Meklējot internetā “affiliate programmas”, atradīsiet daudz rezultātu. Pirms reģistrēšanās, jums jāpārbauda atsauksmes, jo ne visas programmas ir uzticamas un var rasties problēmas.

6. Sāciet savu tiešās piegādes biznesu

DropShipping ir termins angļu valodā, kuram nav tieša tulkojuma, taču tas ir viegli saprotams. Tas ir veids, kā pārdot preces, kurā jūs darbojaties kā starpnieks starp ražotāju vai pārdevēju un pircēju. Praksē tas notiek šādi: a) jūs izvietojat preču katalogu savā mājas lapā, b) pircējs veic pasūtījumu, c) prece tiek tieši piegādāta no pārdevēja noliktavas pircējam. Jūs saņemat peļņu starp pārdošanas cenu un cenu, kuru jūs norādāt savā veikalā.

Šis biznesa veids ļauj iztikt bez sava noliktavas vai fiziskas veikala. Jums ir nepieciešama tikai sava mājas lapa, rūpīga preču atlase un mārketinga darbības. Pasaulē ir daudz cilvēku, kuri, piemēram, pārdod savas preces no Amazon uz eBay vai otrādi. Peļņas iespējas ir milzīgas, taču lai gūtu panākumus, ir jāiegulda liels darbs mājas lapas popularizēšanā un preču atlases veikšanā. Parasti visvienkāršāk ir pārdot preces, kuru cena nepārsniedz 100 dolārus. Ja vēlaties iegūt vairāk informācijas par šo peļņas veidu, meklējiet internetā “Amazon Dropshipping” un atradīsiet daudz noderīgas informācijas.

Galvenā priekšrocība ir tā, ka jums nav jāuztraucas par noliktavas īri, preču uzkrāšanos vai loģistiku. Ja nav apgrozījuma, jūsu vienīgie izdevumi ir mājas lapas uzturēšanas izmaksas.

7. Pelnīt ar maksas aptaujām un klikšķiem uz reklāmām

Pelnīt ar maksas aptaujām, visticamāk, ir viens no sliktākajiem veidiem, kā gūt ienākumus tiešsaistē. Jā, cerība nopelnīt, vienkārši klikšķinot uz citu reklāmām, ir ļoti naiva. Abos gadījumos vienīgais, kas iegūst peļņu, ir komersants, bet jūs paliksit bez ienākumiem.

Vienīgais izņēmums ir tad, ja jūs dzīvojat ASV vai Kanādā. Šo valstu iedzīvotāji patiešām var nopelnīt dažus simtus dolāru mēnesī, aizpildot aptaujas. Tomēr, dzīvojot Latvijā, maksas ir simboliskas, niecīgas vai arī aptauju organizatori bieži vien izrādās nepatiesi. Ja jums ir vajadzīgs darbs internetā, labāk nemēģiniet šos variantus. Tas ietaupīs jūsu laiku, naudu un nervus.

8. Pārdodiet rokdarbus internetā

Etsy ir viens no pasaules lielākajiem tirdzniecības kanāliem amatniekiem un rokdarbniekiem. Šajā portālā ir miljoniem reģistrētu lietotāju, un katru dienu tiek veikti liels skaits pasūtījumu. Katrai precei ir piešķirts vērtējums, un par katru veikalu ir pieejama daudz informācijas. Lielu nozīmi šeit ir preču aprakstiem, bet vēl svarīgāka ir fotogrāfijas. Pircēji šeit izvērtē cenu, taču galvenais lēmuma faktors ir tieši preču fotogrāfijas. Arī Latvijas presē un internetā ir daudz publikāciju par to, kā latviešiem veicas Etsy.

Ja plānojat pārdot savus rokdarbus, piemēram, auskarus, fotogrāfijas, apdrukātas krūzītes, digitālās fotogrāfijas vai rotaslietas, izvērtējiet Etsy platformu. Svarīgi ir sākt ar pirmajiem pasūtījumiem. Jūs varat lūgt ģimenes locekļus vai draugus veikt pasūtījumus par samaksu. Parasti ir maz cilvēku, kas vēlas būt pirmie pircēji jaunā veikalā, ja netiek piedāvāta kāda īpaša atlaide vai priekšrocība. Etsy platformā varat reģistrēties bez maksas, bet, sasniedzot noteiktu apjomu, ir jāmaksā servisa lietošanas maksa katru mēnesi.

9. Izveidojiet savu interneta veikalu

Izstrādāt internetveikalu ir viens no aktīvākajiem pakalpojumiem, ko piedāvā Latvijas web izstrādātāji. Par šo pakalpojumu parasti jāmaksā vairāki simti vai pat tūkstoši eiro. Tomēr ir arī lētākas iespējas. Jūs varat izveidot savu internetveikalu, izmantojot vienu no populārajām e-komercijas platformām – Amazon, Ebay vai Shopify. Visas trīs iespējas ir laba sākuma vieta. Ebay ir vairāk orientēts uz izsolēm, bet katram no tiem ir savas priekšrocības un trūkumi. Ja jums jāizvēlas tikai viena no šīm trīs pasaules vadošajām e-komercijas platformām, iespējams, labākā izvēle būtu Amazon, kas ir pasaules līderis šajā jomā. Šis uzņēmums ir lielisks ienākumu avots internetā. Nesen Amazon tirgus vērtība pārsniedza 1 triljonu dolāru, bet sākums bija grāmatu pārdošana garāžā.

Ja vēlaties izveidot savu personīgo internetveikalu, Mozello internetveikals ir visizdevīgākais variants. Tā cena sākas no 6 eiro mēnesī (līdz 30 precēm), un to var izveidot darbā no mājām. Tomēr šajā variantā maksājumu veikšana ir iespējama tikai ar Paypal, kas Latvijas apstākļos nav īpaši praktisks, jo daudzi cilvēki veic norēķinus ar bankas maksājumu kartēm, un Paypal nav populārs. Lai nodrošinātu visus maksājumu veikšanas veidus, ieskaitot Swedbank un pasaulē vadošo multifunkcionālo norēķinu sistēmu Stripe, ir nepieciešams maksāt 12 eiro mēnesī (gadā maksājot) vai 15 eiro mēnesī (ceturkšņa maksājums). Ja plānojat sākotnēji izmēģināt spēkus Latvijā, Mozello var būt laba izvēle.

Darbs no mājām kā programmētājam

Cik gadi Jums jau ir? Vai Jums ir 20, 30, 40 vai pat 50 gadi? Digitalizācija notiek strauji visā pasaulē, un prognozēts, ka nākamajos 20 gados daudzas profesijas tiks aizstātas ar tehnoloģijām. Nav nekad par vēlu mācīties un papildināt savas zināšanas, iegūt jaunas prasmes, izmantojot internetu. Augstskolām vairs nav monopola pār informāciju, bet joprojām nepieciešama Jūsu motivācija un interese. Ja vēlaties mainīt savu karjeru, sāciet apgūt jaunas zināšanas jau tagad.

CodeAcademy piedāvā bezmaksas iespēju apgūt programmēšanas prasmes dažādās programmēšanas valodās, piemēram, Java, JavaScript, Python, CSS, HTML, C++, JQuery, Ruby, un citās. Iemācoties šīs prasmes, Jūs varat strādāt kā kvalificēts programmētājs. Protams, tikai kursi nav pietiekami, ir nepieciešama praktiska pieredze, kuru var iegūt, strādājot no mājām vai pievienojoties kādai uzņēmumam. Ja esat sākumsacīkstējs, Jums ir iespēja izveidot savu portfolio, veidojot dažādus projektus, kas ir Jūsu pašu interesēs vai palīdzot citiem (piemēram, izmantojot GitHub).

Cilvēkiem, kuri jau ir ieguvuši profesionālas zināšanas programmēšanā, dizainā, mājas lapu izveidē u.c., ir iespēja reģistrēties dažādos pašnodarbināto portālos, piemēram, Freelancer.com, Upwork.com, Fiverr.com. Šajos portālos iespējas nopelnīt ir arī video veidotājiem, fotogrāfiem, mārketinga speciālistiem, tulkiem, tekstu rakstniekiem. Ja vēlaties, varat pieteikties arī kā virtuālais asistents (palīdzība dažādos darbos), datu ievades speciālists, finanšu vai karjeras konsultants.