OpenPlace.lv

Esi atvērts jaunām atklāsmēm!

atrlasisana

Ātrlasīšana – kā lasīt ātrāk

Lielākā daļa cilvēku lasa 200 vārdus minūtē, tomēr cilvēka smadzenes ir spējīgas itin viegli uzņemt arī lielāku informācijas daudzumu. Lasot ar ātrumu 200 vārdi minūtē, vairākums cilvēku sāk justies garlaikoti, nespēj koncentrēties uz lasīšanu un sāk domāt par kaut ko citu. Mūsdienās, kas ir interneta un informācijas laikmets, spēja ātri lasīt jeb ātrlasīšana var būt ļoti noderīga. Ātrlasīšanas metodes spēj paātrināt cilvēka lasīšanas ātrumu vismaz divas vai pat vairāk reizes. Ātrlasīšana var tikt pielietota, meklējot nepieciešamo informāciju internetā, lasot rakstus interneta tiešsaistē, presē, dokumentos vai kādā citā avotā. Ja runājam par, piemēram, daiļliteratūru, tad lasot šāda tipa grāmatas, visticamāk, nevajadzētu steigties, jo tad mēs lasām atpūtas un prieka pēc. Bet ja mēs vēlamies ievākt informāciju tik ātri, cik vien ātri tas ir iespējams, tad ir vērts apgūt ātrlasīšanu, ko mūsdienās piedāvā apgūt daudz un dažādos kursos. Ātrlasīšana ir nepieciešama, lai mazinātu iepriekš minēto, slikto paradumu izpausmes lasīšanas laikā un lai stiprinātu cilvēka smadzeņu spējas asimilēt lielu informācijas daudzumu.

Regress
Cilvēkiem lasot, tie nereti atgriežas pie teikuma vai pat rindkopas sākuma, lai izprastu teikuma jēgu. Lieki piebilst, ka tas palēnina lasīšanas ātrumu. Lai izvairītos no šādiem “klupšanas akmeņiem”, apgūstot ātrlasīšanu, teksts tiek veidots speciālā, nevis tradicionālā formātā, kas tiek saukts par “Presenter Text”. Kā rāda pieredze, šis formāts ļauj cilvēkiem paātrināt savu lasīšanas ātrumu līdz pat 2000 vārdu minūtē, tādējādi mazinot tā saucamo regresu.

Redzesloks
Ātrlasīšanas gadījumā redzeslokam ir neizmērojami liela nozīme. Princips ir vienkāršs – jo vairāk teksta jūs redzat savā redzeslokā, jo ātrāk jūs varat to izlasīt. Lai noformētu tekstu ātrlasīšanai, ir radītas speciālas programmas un opcijas tradicionālās programmās. Arī redzesloka paplašināšana ļauj izvairīties no iepriekšminētā regresa.

Lasītā dzirdēšana prātā
Kad mēs tiekam vaļā no paraduma lasīto dzirdēt savā prātā, mēs varam uzlabot savu lasīšanas ātrumu līdz vairākiem tūkstošiem vārdu minūtē. Jāsaka, ka šo paradumu ir ļoti grūti kontrolēt un izskaust, taču tas nebūt nav neiespējami. Lai mazinātu šī paraduma ietekmi uz lasīšanas ātrumu, lasīšanas laikā klauvējiet pa galdu, svilpojiet vai dziediet. Kad jūs zaudējat klauvēšanas ritmu vai pārtraucat svilpot, ziniet, ka jums vēl ir ko trenēties – tas nozīmē, ka jūs vēl nespējat koncentrēties uz divām darbībām vienlaicīgi.

Indikatora lietošana
Indikatora lietošana, piemēram, zīmuļa, lineāla vai pirksta vilkšana līdzi tekstam lasīšanas laikā ne vien mazina acu nogurumu, bet arī palielina lasīšanas ātrumu.

Laika taupīšana
Jo ātrāk jūs lasāt, jo vairāk laika jums paliek citām nodarbēm, kas ir svarīgas vai kurām jūs vēlaties nodoties, piemēram, atpūtai, pastaigai, peldēšanai, skriešanai vai velobraukšanai.