OpenPlace.lv

Esi atvērts jaunām atklāsmēm!

iepirksanas

Iepirkšanās – hobijs vai atkarība?

Ar iepirkšanos ik dienas saskaras ikviens no mums. Katram ir jāiegādājas pārtika, tā ka bez iepirkšanās iztikt nu nekādi nevar. Arī tad, ja dzīvo laukos un daudzus produktus pats izaudzē – jebkurā gadījumā būs kas tāds, kas būs nepieciešams, un kas neaug tavā dārzā.

Šāda veida iepirkšanās ir vienkārši vajadzība – nav svarīgi vai tev šī procedūra patīk vai nē, taču tas ir jādara. Tas ir kā viens no taviem pienākumiem. Ja paraugās uz citām preču kategorijām (ne pārtiku), tad šeit jau cilvēki sāk sadalīties divās grupās – daži dodas iepirkties, kad tas ir nepieciešams, bet citi – dažādu iemeslu dēļ. Šie iemesli ir tādi kā brīvā laika nosišana, patīkama izklaide, laika pavadīšana ar draudzenēm, vēlme kaut ko pamainīt vai iegādāties jaunu. Pirmās grupas cilvēki dosies iegādāties, piemēram, jaunu TV tikai tad, kad vecais vairs nepildīs savas funkcijas, nevis tāpēc, ka vienkārši gribas jaunu.

Protams, bieži vien daudz ko nosaka arī finansiālā situācija un pieejamā nauda. Ja ir maz ienākumu, un ir jādomā par pamatvajadzībām, tad, protams, jauns TV nebūs primārais darāmo darbu sarakstā. Savukārt, ja nauda paliek pāri, tad iepirkšanās var būt kā lielisks izklaides vai atpūtas veids. Visticamāk, ja visiem cilvēkiem būtu ļoti daudz naudas, tad populārākais hobijs pasaulē būtu iepirkšanās. Cilvēkus šī nodarbe kaut kā ļoti pievelk. Vai nu reklāmas piesaista, vai nu tas ir bara instinkts, bet veikala apmeklēšana bieži vien ir svēta lieta. Patiesībā daudzi pat ikdienā nepamana, cik bieži iegriežas kādā veikalā. Protams, ne jau vienmēr kaut kas tiek arī nopirkts – dažreiz ir jauki pa veikalu tā vienkārši pastaigāt un paskatīties, kas jauns veikalu plauktos. Šādā veidā gan rodas jaunas vēlmes un idejas turpmākiem pirkumiem. Un tas ne vienmēr ir labi. Ja šādi pa veikaliem nestaigā, tad neierauga to preci, kuru pēkšņi sagribas nopirkt – var jau būt, ka šī prece nemaz nebija tik nepieciešama.

Ja nu tā būtu bijusi ļoti vajadzīga, tad tā agrāk vai vēlāk tāpat tiks nopirkta. Taču dažiem cilvēkiem ir daudz brīvā laika (iespējams arī pietiekami daudz naudas), lai regulāri staigātu pa veikaliem un vai nu tikai skatītos, vai arī kaut ko iegādātos. Dažiem jau tas noteikti ir kā neatmetams ieradums vai hobijs. Turklāt, iepirkšanās kā hobijs var būt ne tikai tādiem cilvēkiem, kuriem ir daudz naudas. Arī cilvēki ar vidēju finansiālo stāvokli var bieži doties uz veikalu, jo ir iespējams vienkārši paskatīties, kas veikalā jauns, kā arī ne jau visas preces ir ļoti dārgas. Mierīgi var iegādāties arī daudz lētākas preces – tādējādi nav nepieciešamība pēc milzīgas naudas summas, kad dodies uz veikalu.

Dažreiz gan šī iepirkšanās var kļūt par tādu kā apsēstību vai pat atkarību. Jo iepirkšanās cilvēkos izraisa emocijas – gan pozitīvas, gan negatīvas. Un bieži vien cilvēkiem tieši šādas emocijas ir nepieciešamas, bet nekur citur kā veikalā viņi tās nevar gūt. Tāpēc arī rodas šī te atkarība no iepirkšanās. Dažreiz tas iemesls var būt arī vienkārši nepārvarama vēlme pēc jaunām mantām.

Cilvēki arī to bieži vien paši neapzinās, tāpēc, ja pamani, ka kādam radam vai draugam varētu būt šāda problēma, tad centies tam pievērst uzmanību.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *