Kurš bija labāks – Brodērs vai Ruā?
Pēdējo 10-15 gadus, laikā, kad vārtsargu lomu hokejā ir bijusi lielāka nekā jebkad iepriekš, hokeja fani ir daudz apsprieduši, kurš ir visu laiku labākais vārtsargs. Patriks Ruā un Mārtens Brodērs tiek uzskatīti par labākajiem no labākajiem, kas jebkad vilkuši uz sejas vārtsarga maskas, bet par to, kurš no abiem ir pats labākais, domas dalās.
Ruā ir bijis labāks Stenlija kausa izcīņā, kāroto trofeju iegūstot četras reizes, salīdzinot ar Brodēra trim, kā arī, ieguvis trīs Kona Smita balvas, ko piešķir finālsērijas vērtīgākajam spēlētājam, kamēr Brodēram šāds gods nav ticis vispār. Tomēr Brodērs ir visu laiku bagātākais regulārās sezonas uzvarām, sausajām spēlēm un izslēgšanas spēļu sausajām spēlēm. Šo spēļu rezultātus ir apkopojis.
Daudzi Ruā atbalstītāji apgalvos, ka Brodērs vairumu savu uzvaru ir izcīnījis tā sauktajā jaunajā hokeja ērā, kad vārtsargu ekipējums kļuva lielāks, atvieglojot vārtu sargāšanu un Nacionālā Hokeja līga ieviesa pēcspēles metienu sēriju, lai noskaidrotu uzvarētāju katrā spēlē, nevis ļaujot, ievērojamam skaitam, hokeja maču beigties neizšķirti. Tomēr Brodēra līdzjutēji atgādinās, ka viņam nācās izlaist visu 2004-2005. gada sezonu. Izcilais vārtsargs vidēji sezonā uzvarēja 36 spēlēs, tātad, pieskaitot klāt šīs uzvaras, kuras viņš teorētiski būtu izcīnījis izlaistās sezonas laikā, kompensējas tās Mārtēna uzvaras, kuras būtu beigušās neizšķirti, ja vārtsarga karjeras pēdējā posmā, neizšķirta rezultāta iespēja netiktu likvidēta.
Ruā ir vārtus sargājis labāk svarīgākajās spēles. Izcīnot vairāk Stenlija kausu, Kona Smita balvu un izslēgšanas spēļu uzvaru, kurās Patriks uzvarējis vairāk, kā jebkurš cits vārtsargs līgas vēsturē – 151. Arī viņa uzvarēto spēļu procents 61 ir augstāks par Brodēra 55%. Bijušajam Kolorado un Monreālas vārtsargam ir arī labāk klājies vienīgajā sasvstarpējajā duelī Stenlija kausa finālsērijā, kad Ruā Avalanche pārspēja Brodēra Devils četrās spēlēs.
Par spīti tam, nedrīkst aizmirst, ka Brodērs ir rekordiem bagātākais vārtsargs līgas vēsturē, ierakstot savu vārdu 13 rekordu grāmatas ailēs, tai skaitā kļūstot par jaunāko vārtsargu, kas guvis 300, 400, 500 un 600 uzvaras. Tāpat Martēns ir izcīnījis vairāk Vezina balvu, ko viņam, kā sezonas labākajam vārtsargam, pasnieguši 4 reizes. Nedrīkst noliegt arī to, ka, par spīti nullītei Kona Smita balvu ailītē, izslēgšanas spēlēs, arī Brodērs vārtus sargājis ir lieliski. Uzvarētajās Stenlija kausa izcīņās, Brodērs ir atzīmējies ar 1.67, 1.61 un 1.65 vidēji spēlē ielaistajiem vārtiem. Arī 40 gadu vecumā, kad viņš vairs objektīvi nebija labākais Devils spēlētājs, Brodērs bija visu izslēgšanas spēļu līderis atvairīto metienu skaita ziņā.
Ruā spēlēja citā hokeja ērā, bet tādēļ vien nedrīkst nenovērtēt Brodēra vēsturisko karjeru. Izmaiņas noteikumos tika veiktas tikai pēc 2004. gada lokauta, uz to brīdi viņš jau bija aizvadījis 10 sezonas un izcīnījis 3 Stenlija kausus. Runājot par izmaiņām vārtsargu ekipējuma izmēros, ir jāatceras, ka līdz ar tām pieauga arī vārtu izmērs un, ka šīs, tāpat kā visas pārējās izmaiņas noteikumos, attiecās uz visiem vārtsargiem vienlīdzīgi.
Šī sāncensība tiks karsti apspriesta tik ilgi, cik ilgi cilvēki jutīs līdzi hokejam. Abām leģendām jau esot ārpus vārtiem, cīņa turpināsies līdzjutēju atmiņās.